Adopcja? A to tak może być?

Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała kilka lat temu dokument pt. „Adoracja eucharystyczna w intencji uświęcenia kapłanów oraz duchowe macierzyństwo”. Co dziwne, publikacja ta wciąż pozostaje nieznana nie tylko wśród świeckich, ale nawet kapłanów i teologów! Wielka szkoda, bo w dzisiejszym świecie, w którym Kościół katolicki i jego duszpasterze narażeni są na ataki i zjadliwą krytykę, trudno wzorowym kapłanom pozostać wiernym swemu powołaniu, gdy muszą dźwigać brzemię odpowiedzialności zbiorowej za błędy i grzechy jednostek. Także ci, którzy pragną podźwignąć się z upadku, nie mają łatwej drogi, bo nawet jeśli szczerze żałują i Bóg im przebaczył – ludzie nie zawsze bywają tak miłosierni.

Adoracja_eucharystycznaKsiążeczkę tę, wydaną przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek, polecam wszystkim kapłanom, teologom, członkom i uczestnikom DDAK, a także innych inicjatyw podjętych w celu propagowania modlitwy za kapłanów. Polecam tę lekturę także tym wszystkim, którzy nie do końca lub nawet w ogóle nie są przekonani do stosowności używania słowa „adopcja” w przypadku ogarniania kapłanów duchową opieką.

Powołani do posługi kapłańskiej nieustannie potrzebują modlitwy. Współczesne problemy, zwłaszcza związane z moralnością człowieka, ukazują potrzebę świadectwa wiernych i oddanych kapłanów. Narażeni są oni wciąż na różne niebezpieczeństwa – pokusę rezygnacji z ewangelicznego radykalizmu, odważnego opowiedzenia się po stronie prawdy.
Stąd, jak zaznaczył kard. Claudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, w liście z 8 grudnia 2007 roku – „Pragniemy zainicjować ruch duchowy, który poprzez kierowane uwagi na ontyczny związek między Eucharystią a kapłaństwem oraz szczególne macierzyństwo Maryi wobec wszystkich Kapłanów zrodziłby łańcuch wieczystej adoracji w intencji uświęcenia Duchowieństwa”.

Publikacja pt. „Adoracja eucharystyczna w intencji uświęcenia kapłanów oraz duchowe macierzyństwo” wychodzi naprzeciw tej potrzebie, przedstawiając teologiczne uzasadnienie oraz praktyczne wskazówki dotyczące praktyki stałej adoracji. Adoracja Najświętszego Sakramentu, jak zauważył Ojciec Święty Benedykt XVI w „Sacramentum Caritatis”, stanowi centralne miejsce w życiu Kościoła. Z tego względu zadanie, które jednocześnie jest wielkim przywilejem – praktykowanie tej formy modlitwy, skierowane jest nie tylko do środowiska duchownego i zakonnego, ale także do wiernych świeckich.

Prezentowana książka porusza także zagadnienie duchowego macierzyństwa jako życiodajnego i fundamentalnego wymiaru powołania kapłańskiego i zakonnego, które ma na celu przekazywanie życia nadprzyrodzonego. Są tu również zamieszczone wspaniałe przykłady osób, zarówno kobiet i mężczyzn, które w sposób szczególny były oddane modlitwie za kapłanów. Są to m.in.: Eliza Vaughan, kard. Herbert Vaugan, bł. Maria Deluil Martiny, s. Luiza Małgorzata Claret de la Touche, bł. Alessandrina da Costa, służebnica Boża Consolata Betrone, Berta Petit, służenica Boża Conchita del Messico, kard. Wilhelm Emanuel Ketteler, św. Teresa z Lisieux, bł. kard. Klemens August von Galen.

Książka ta jest niezwykle cenna i ważna. Pozwala czytelnikowi odkryć potrzebę modlitwy za kapłanów, których powołanie, jak powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z duchowieństwem we Fryzyndze dnia 14 IX 2006 roku, choć jest niekiedy trudnym wysiłkiem, to zawsze pięknym i pożytecznym, „ponieważ prowadzi ku temu, co istotne: aby ludzie otrzymali to, na co czekają – światło Boże i miłość Bożą”.

Duchowe macierzyństwo to nie tylko opieka modlitewna skierowana do kobiet. Święta Matka Kościół to także mężczyźni, którzy coraz częściej przystępują do tego typu inicjatyw, a przynajmniej ja – na przykładzie DDAK – mogę powiedzieć, że liczba mężczyzn adoptujących duchowo księży ciągle rośnie. I to cieszy, gdyż potrzeba nam całej wspólnoty wiernych jako bojowników o świętość kapłanów, a tym samym w prostym przełożeniu i na świeckich: razem – cały Kościół święty.

This entry was posted by Sandra Kwiecień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: