Święty Jan Ogilvie SJ

Posted: 4 Maj 2017 by Agnieszka Dankiewicz in kapłani
Tagi:

Jan urodził się w 1579 roku w Keith, miejscowości w północnej Szkocji. Był synem lairda Waltera Ogilvie – poważanego urzędnika królewskiego, wyznania protestanckiego. Matka Jana, Agnieszka, była katoliczką, a dwóch jej braci wstąpiło do Jezuitów. Agnieszka Ogilvie zmarła w 1581 roku, gdy jej syn miał 2 lata. Z tego względu to ojciec zajmował się wychowaniem syna – także religijnym. Ponadto, Walter Ogilvie ożenił się po raz kolejny, a jego druga żona była protestantką.

W wieku 15 lat Jan wyjechał do Europy, by tam podjąć naukę – najpierw we Francji, a następnie w Belgii i Czechach. Dzięki zdobywanej wiedzy teologicznej i filozoficznej doszedł do zachwytu Kościołem, a w efekcie – do nawrócenia na katolicyzm. W grudniu 1599 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po 8 latach rozpoczął pracę jako wykładowca w Wiedniu. Natomiast w 1610 roku w Paryżu przyjął święcenia kapłańskie – został wówczas skierowany do posługi w Rouen. Podjął starania, aby udzielono mu zgody na wyjazd do Szkocji w charakterze misjonarza – nie zniechęcało go nawet to, że w tamtym czasie w jego ojczyźnie trwały silne prześladowania katolików. O. Jan otrzymał zgodę na wyjazd dopiero w 1613 roku.

Ojciec Jan wyjechał do Szkocji w przebraniu żołnierza. Posługiwał się też zmienionym nazwiskiem Watson. Odprawiał Msze święte i głosił Słowo Boże. Służył Bogu, starając się przekazać wiernym prawdy wiary. Przez 11 miesięcy dzielnie i z oddaniem prowadził działalność misyjną. Jednak w 1614 roku został aresztowany, ponieważ wydał go fałszywy katolik. Po zatrzymaniu ojca Jana próbowano zmusić go za pomocą różnorodnych tortur do podania nazwisk innych katolików. Pomimo prób i męczarni, nie udzielił żadnych informacji. Władze próbowały zmusić go do przyjęcia króla jako głowy kościoła, jednak ojciec Jan trwał przy uznaniu prymatu papieża. Zostało to uznane za zdradę stanu (za taką winę uważano nawracanie protestantów na katolicyzm).

10 marca 1615 roku ojciec Jan Ogilvie SJ został skazany na karę śmierci. Wyrok miał być wykonany przez powieszenie. Egzekucja odbyła się tego samego dnia. Papież Pius XI dokonał beatyfikacji ojca Jana w dniu 22 grudnia 1929 roku. Natomiast papież Paweł VI ogłosił go świętym 17 października 1976 roku.

Źródła:

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-14d.php3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s