Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja

13 maja 1992 roku św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego. Obchody tego dnia wyznaczono we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourde, czyli 11 lutego.

Jest wiele różnych chorób. Jedne dotykają nas ze względu na wiek, inne zupełnie nie wiadomo skąd się biorą i dlaczego dotykają tego właśnie człowieka. Jedne są bolesne bardziej, inne mniej. Jedne choroby możemy zauważyć patrząc na osobę chorą, ale są i takie, których nie widać gołym okiem.

Czy potrzebny jest więc tak konkretny dzień w roku, w którym nasz wzrok kierujemy na chorych? Jan Paweł II odpowiedział nam na to pytanie mówiąc, że dzień ten ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…

Trudno zrozumieć nam sens cierpienia, od którego żadna choroba nie jest wolna. Z pomocą i tym razem przychodzi nam papież Jan Paweł II, który mówi: Myślę w tej chwili o wszystkich ludziach chorych, gdziekolwiek przebywają. Cierpienie jest tajemnicą szczególnie nieprzeniknioną i dlatego jakże często trudną do zrozumienia, do przyjęcia przez człowieka. Człowiek dotknięty chorobą, dotknięty jakimkolwiek cierpieniem, często pyta siebie samego: dlaczego ja muszę znosić ból? I prawie natychmiast stawia sobie inne pytanie: po co, jaki jest sens tego cierpienia, które mnie dotknęło? A gdy nie znajduje odpowiedzi, często się załamuje, bo cierpienie staje się silniejsze od niego. Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje.

Papież wskazuje nam na bardzo trudną prawdę, która dotyka tak wielu ludzi, także z naszego otoczenia. Cierpienie to tajemnica. Św. Jan Paweł II nie przypadkowo wskazuje na Bożą miłość, jako światło dzięki któremu możemy dojrzeć sens tego co nas spotyka. Choroba jest także często wielką próbą wiary, musimy jednak pamiętać, że Bóg jest obrońcą cierpiących i nie zostawia żadnego człowieka w żadnej potrzebie.

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty szósty. Ich temat to słowa z Ewangelii  Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19, 26-27). Ten dzień ma zwrócić naszą uwagę na sens cierpienia oraz na osoby chore. Pamiętajmy o takich osobach, o służbie zdrowia, która im posługuje i pomaga zdrowieć a czasem umożliwia normalne życie.

Mamy wielu świętych, patronów osób chorych, których możemy prosić o wstawiennictwo w różnych chorobach. Św. Wolfgang – patron chorych na padaczkę, św. Wit – patron chorych na oczy, św. Walenty – patron osób psychicznie chorych, św. Teresa od Jezusa – patronka chorych na serce i ból głowy, św. Sebastian i  św. Rozalia – patroni chorych na choroby zakaźne, św. Peregryn – patron nieuleczalnie chorych, św. Otylia – patronka chorych na choroby gardła, św. Łucja – patrona chorych dzieci… i wielu, wielu innych patronów i orędowników w różnych chorobach.

W każdym przypadku choroba i cierpienie są ciężką próbą. Ale świat bez ludzi chorych – choć to zabrzmi może paradoksalnie, byłby światem uboższym o przeżycie ludzkiego współczucia, uboższym o doświadczenie nieegoistycznej, niekiedy wręcz heroicznej miłości – św. Jan Paweł II

Reklamy
This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: