Krzyż

Ze strony: crosswalk.com

Wielki Post naznaczony jest tym znakiem. Znakiem, o którym mówi Pismo:

Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan,  dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą (1 Kor 1, 22-24).

Dla nas, osób wierzących krzyż znaczy wiele. Jest znakiem naszego zbawienia, przypomina nam o Bogu, Jego męce a co za tym idzie o Jego miłości.

Wielu świętych pisało o krzyżu. Nie tylko tym, który fizycznie widzimy, tym wiszącym w naszych domach, w miejscach pracy, o szacunku do krzyża i ukochania go, ale także o miłości do krzyża w sensie duchowym.

Pięknym przykładem niesienia codziennego krzyża jest dla nas święty Jan Maria Vianney. Zazwyczaj wiemy o nim tylko tyle, że był świętym Proboszczem z Ars. Jednak ten człowiek i historia jego życia jest niezwykłym dowodem i świadectwem na wielką Bożą miłość. Święty Jan Maria w swoim życiu doświadczał wiele krzyży. Pierwszym był brak zgody ojca na wybór stanu kapłańskiego, później krzyż nauki. Mimo pragnienia bycia kapłanem nie mógł zapamiętać m.in. odmiany łacińskich słówek. Sam nazywa to krzyżem, jednak mimo zwątpień przyjął ten trud, dokładając wszelkich starań by, mimo braku umiejętności, nauczyć się łaciny. Innym krzyżem dla świętego Proboszcza były obmowy, pomówienia z powodu których bardzo cierpiał. Po wielu latach, gdy Ars pokochało swojego Proboszcza a biskup wysłał do Ars księdza wikarego do pomocy to właśnie ten młody kapłan przymnażał św. Janowi cierpień. Marzyło się mu zajęcie miejsca ks. Vianneya na stanowisku Proboszcza w Ars. Sam ks. Jan wspomina, że był to dla niego krzyż. Lecz gdy parafianie chcieli prosić biskupa o przeniesienie wikarego, ksiądz Proboszcz nie pozwolił na to. Wiele innych krzyży niósł przez swoje życie św. Proboszcz z Ars. Jednak każdy z nich przyjmował z wielkim dziękczynieniem Bogu. Każdy krzyż zanosił przed Najświętszy Sakrament. Nie było mu łatwo znosić krzyże lecz prawdziwie przyjmował je na swoje ramiona jak Chrystus.

Proboszcz z Ars, ale i wiele innych świętych pokazywało nam jak nieść krzyż. Wieki Post jest czasem w którym nasz wzrok powinien być w nim utkwiony. Uczy nas jak go przyjmować i nieść. Jakie rady może dać nam Proboszcz z Ars na dobre przeżycie Wielkiego Postu?

Gdy popatrzymy na jego życie zobaczymy bardzo wysokie wymagania wobec siebie, okryte ogromną miłością. Proboszcz z Ars wiele się umartwiał. Post, modlitwa i jałmużna – nie były dla niego metodą na Wielki Post ale sposobem na życie. Wiele godzin dziennie spędzał przed Tabernakulum pogrążony na rozmowie z Mistrzem. Widziano go gdy wychodził do Kościoła nocą i zawsze od modlitwy rozpoczynał swój dzień. Jan Maria Vianney wiele pościł. Jeśli tylko mógł prosił o ugotowanie garnka ziemniaków, które zazwyczaj jadł przez cały tydzień. Często gotowane ziemniaki były spleśniałe, on jednak nigdy nie narzekał na takie wyrzeczenia. Jałmużna. Święty Proboszcz z Ars dzielił się z potrzebującymi wszystkim co miał. Wszystkie produkty, które dostawał od parafian rozdawał ubogim, podobnie z ubraniami.

Święty Jan Maria Vianney nie tylko jest dla nas wzorem jak chodzi o jego postawę, ale może być dla nas doskonałym przewodnikiem po Wielkopostnych drogach modlitwy, postu i jałmużny. Uczmy się od niego ukochania krzyża, przyjmowania go z miłością, zawsze z jednoczeniu z Chrystusem.

Choroby, pokusy, kłopoty są także krzyżami, które prowadzą do nieba.
Krzyż jest darem, który dobry Bóg zsyła swoim przyjaciołom.
Musisz zaakceptować swój krzyż. Jeśli będziesz go dźwigał odważnie, zaprowadzi cię do nieba .

 

św. Jan Maria Vianney

 

Reklamy
This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: