Nawrócić się

Wydaje nam się, że mamy czas. I przekornie mimo, że świat pędzi coraz szybciej robimy wszystko by mieć, posiadać. Czasem zatracając w tym swoje być. Czas jest pojęciem względnym. Nasze życie umiejscowione jest w pewnym miejscu i czasie. Wielki Post ma nam przypomnieć, że nie mamy czasu.

Nie mamy czasu na to, by go zmarnować, by go stracić, by przeżyć życie nie patrząc na Boga i innych ludzi, w których On żyje – na to nie mamy czasu. I choć Bóg widzi inaczej, bo w niebie czas nie istnieje, my jesteśmy nim ograniczeni. Kiedyś umrzemy. Kiedy? To zostawiamy Bożej mądrości. Święta Paschalne napawają nas jednak nadzieją, że śmierć nie jest końcem, że śmierć Jezusa otworzyła nam bramy nieba i jest tam dla nas miejsce.

Wielki Post powinien być czasem zatrzymania i zamyślenia nad swoim życiem. Jak go wykorzystaliśmy? Każdy to oceni we własnym sumieniu, jednak jeśli coś wciąż jest nie tak to mamy jeszcze czas, jeszcze kilka dni. Nie wiemy kiedy przyjdzie nam spotkać się z Bogiem, jest to jednak pewne, że taki czas nadejdzie. Zwróćmy się w stronę Pana Boga, bo Jemu na nas bardzo zależy.

Dzisiejsza niedziela – Palmowa jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu, otwiera ona Wielki Tydzień. Za kilka dni będziemy przeżywać święta paschalne, będziemy cieszyć się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Dziś jednak Kościół daje nam kolejną niedziele i stawia przed naszymi oczami Jezusa, który wjeżdża do Jerozolimy witany przez tłumy. Za kilka dni to właśnie tłum skaże Go na śmierć i mękę.

W Niedziele Palmową tradycyjnie już święcimy palmy. Jest to pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy gdy tłum obwołując Go Królem ścielił przed  Nim gałązki. Jest to także nasze wyznanie wiary i decyzja pójścia za Chrystusem. Obwołując Chrystusa Królem chcemy przejść z Nim przez krzyż aż do zmartwychwstania. W tą niedziele kapłan nie ubiera fioletowych szat tylko czerwone, a cała liturgia przypomina nam, że Jezus jest Królem. Męka i śmierć nie odbiera Mu godności królewskiej, ale tym bardziej ją podkreśla. Bóg jest bowiem Bogiem nie z tego świata, a Jego królestwo jest o wiele większe i potężniejsze niż królestwa ziemskie.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy włącznie Pan Jezus dzień spędzał w Jerozolimie i nauczał w świątyni, a na noc udawał się do odległej o ok. 3 km Betanii, aby tam przenocować. Zapewne gościny Jemu i Jego uczniom udzielał Łazarz w swoim domu – z wdzięczności za niedawne wskrzeszenie go z grobu

W Wielki Poniedziałek w drodze do Jerozolimy Chrystus uczynił uschłym figowe drzewo za to, że nie znalazł na nim owocu, a tylko same liście (Mt 21, 18-19; Mk 11, 12-14). Kiedy wszedł na plac świątyni i zobaczył tam kupców z towarami i bydłem, wypędził ich stamtąd (Mt 21, 12-13; Mk 11, 15-19; Łk 19, 45-48).

W Wielki Wtorek Pan Jezus prowadził najgwałtowniejsze polemiki ze starszyzną żydowską, które zakończył wielokrotnym „biada”, rzuconym na swoich zatwardziałych wrogów (Mt 21, 20 – 23, 39; Mk 11, 27-32. 41; Łk 20, 9 – 21, 1). W wielkiej też mowie eschatologicznej zapowiada całkowite zniszczenie Jerozolimy oraz koniec świata, jaki zamknie dzieje ludzkości (Mt 24, 1-41; Mk 13, 1-33; Łk 21, 5-34). Zapowie także powtórne swoje przyjście na ziemię w chwale (Mt 25, 31-46). W przypowieści o roztropnym słudze, o mądrych i głupich pannach i o talentach będzie nawoływał do czujności (Mt 24, 42-55. 30; Mk 13, 33-37; Łk 21, 34-36).

Wielka Środa ma bezpośredni już kontakt z wydarzeniami Wielkiego Czwartku i Piątku. Sanhedryn na tajnej naradzie postanawia za wszelką cenę zgładzić Jezusa. Judasz ofiaruje Wielkiej Radzie Żydowskiej swoją pomoc za srebrniki, przyrzekając śledzić Chrystusa, a gdy będzie sam – zawiadomi o tym Sanhedryn (Mt 26, 1-16; Mk 14, 1-11; Łk 22, 1-6), aby Go można było pojmać (http://brewiarz.pl).

Reklamy
This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: