Być gotowym

Wkraczamy w bardzo specyficzny czas w roku liturgicznym. Czas oczekiwania – Adwent. Dzisiejsze czytania pokazują nam potrzebę czuwania i czekania na przyjście Pana.

Pierwsze czytanie z księgi Proroka Jeremiasza to zapowiedź przyjścia Mesjasza, który przyniesie zbawienie i sprawiedliwość. W drugim czytaniu widzimy prośbę o wzajemną miłość ale także o świętość, tak byśmy byli gotowi na uwielbienie Boga wraz ze wszystkimi świętymi w niebie. Św. Paweł w Liście do Tesaloniczan napomina nas byśmy postępowali tak by podobać się Bogu czyli dążyć do świętości i przestrzegać nakazów danych przez Boga.

Ewangelia wg św. Łukasza pokazuje zapowiedź Jezusa dotyczącą końca czasów i znaki jaki będą temu towarzyszyć. I wtedy ludzie ujrzą Jezusa w chwale. Lecz fragment ten nie ma nas przestraszyć, dalej Jezus mówi by podnieść głowę i nabrać odwagi ponieważ ten dzień, który nadchodzi, przyniesie nam odkupienie. Końcówka Ewangelii to napomnienie, by nie grzeszyć obżarstwem, pijaństwem i nie martwić się o doczesność, by wciąż mieć przed oczami cel jakim jest niebo. Tak, by być gotowym na ten ostateczny moment. Ewangelia kończy się zachętą do czuwania i modlitwy.

Te trzy czytania łączy jedna myśl o powtórnym przyjściu Pana. Często gdy słyszymy tę  Ewangelię myślimy o końcu. Ale końcu w bardzo różnych odsłonach. Końcu Adwentu – świętach, końcu roku, końcu świata… w naszych myślach może rodzić się wiele „końców”. Jednak nie tylko o to chodzi. Końcem świata – przyjściem Pana jest niewątpliwie nasza śmierć. Wtedy spotkamy Boga, a On osądzi nas według naszych czynów. Pierwsza część Adwentu przypomina nam właśnie o potrzebie czuwania i byciu gotowym w tej dalszej perspektywie. Nie wiadomo kiedy Pan powoła nas do siebie. Nie znamy dnia ani godziny. Chwili ani miejsca. Pan po prostu przyjdzie i powoła nas do siebie.

Jaka  myśl może do nas przyjść czytając te czytania i przeżywając I niedzielę Adwentu? Na pewno myśl o byciu gotowym. Trzeba nam żyć tak, by w każdej chwili mieć serce u Boga i przy Bogu. Tak by w każdej chwili życia być gotowy na spotkanie z Bogiem. Dobrym  życiem, modlitwą, stanem łaski uświęcającej. Czuwać to znaczy zawsze być gotowym do działania.

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: