Umiłowany Syn

Pierwszą niedziele po Objawieniu Pańskim przeżywamy w Kościele jako niedzielę Chrztu Pańskiego. W ten to dzień Chrystus przyjmuje chrzest z rąk Jana Chrzciciela. Możemy się zastanawiać po co Chrystusowi chrzest, przecież jest Bogiem. Jako Bóg nie musi przyjmować chrztu jednak przyjmuje go jako człowiek (natura ludzka). Wszystko musi zostać wypełnione. W chwili chrztu z nieba odzywa się głos Ojca. Ojciec świadczy o Chrystusie, że to Jego Syn.

Zatrzymajmy się chwilę nad samym chrztem, który jest Bramą Sakramentów i pierwszym z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Co Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o chrzcie świętym?

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28,19-20). (KKK 1276) Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza. (KKK 1277).

Istotny obrzęd chrztu polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub polaniu wodą jego głowy z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca, Syna i Ducha Świętego. (KKK 1278) Skutek chrztu lub łaski chrzcielnej jest bardzo bogatą rzeczywistością. Obejmuje ona: odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych, narodzenie do nowego życia, przez które człowiek staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego. Przez fakt przyjęcia tego sakramentu ochrzczony jest włączony w Kościół, Ciało Chrystusa, i staje się uczestnikiem kapłaństwa Chrystusa. (KKK 1279).

Chrzest wyciska w duszy niezatarte duchowe znamię, „charakter”, który konsekruje ochrzczonego do uczestniczenia w chrześcijańskim kulcie religijnym. Z racji „charakteru” chrzest nie może być powtórzony (Por. Sobór Trydencki: DS 1609 i 1624). (KKK 1280).

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jasno, że chrzest jest sakramentem który Kościół daje na polecenie samego Chrystusa. Jest on przepustką do innych sakramentów a sam sprawia, że człowiek oczyszczony z grzechu pierworodnego zostaje włączony we wspólnotę Kościoła. Tym samym człowiek ochrzczony staje się nowym człowiekiem, Dzieckiem Bożym.

Często patrzymy na chrzest jak na mało ważny sakrament. Nie wiąże się on zazwyczaj z niczym spektakularnym. Przynosimy dziecko do Kościoła, wybieramy rodziców chrzestnych. Często zapominamy o ważności tego sakramentu i o tym co daje, jaką łaską obdarza. Wielu ludzi przyjmuje chrzest dopiero będąc dorosłym człowiekiem. Tak zwani katechumeni przez wiele miesięcy przygotowują się do tego sakramentu, by podczas Wigilii Paschalnej zostać włączonym we wspólnotę Kościoła.

Musimy na nowo dostrzec sens i wymowę chrztu świętego. Jako sakramentu, który nie jest obowiązkiem czy czymś czego wymaga tradycja, ale jest bramą, pieczęcią, która wyciska znamię na duszy człowieka. Otwiera zupełnie inne życie, życie w Chrystusie. Bądźmy wdzięczni za dar i łaskę chrztu świętego. Przez łaskę chrztu świętego stajemy się umiłowanymi dziećmi Boga, Jego dziećmi.

Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga… Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem – ponieważ oczyszcza; pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga (Św. Grzegorz z Nazjanzu, Orationes, 40, 3-4: PG 36, 361 C) – KKK 1216

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: