Szalony Apostoł

Św. Paweł. Postać niezwykle ciekawa, pokusiłabym się o stwierdzenie niezwykły święty. Apostoł to z greckiego wysłannik, w Biblii określa się tak najbliższych towarzyszy Jezusa. Paweł nie był Jego najbliższym towarzyszem. Nie wiemy czy Go osobiście spotkał, na pewno z Nim nie chodził. Dlaczego więc został nazwany nie tylko Apostołem ale Apostołem Narodów?

Jak wiemy prześladował chrześcijan. W Dziejach Apostolskich widzimy jak u jego stóp składane są szaty ukamienowanego Szczepana. Po spotkaniu Chrystusa zmienił swoje życie. Musiało być to spotkanie niezwykłe. Tak niezwykłe, że Paweł  się nawrócił. Nawrócić się to zmienić swoje myślenie. To właśnie zrobił, stał się innym człowiekiem. Od tej pory Szaweł stał się Pawłem na świadectwo nowego życia. Z prześladowcy stał się Apostołem. Bóg dał mu szczególną misję – został wysłany do pogan – tam gdzie jeszcze nie głoszono Jezusa, do tych, którzy Go jeszcze nie znali. Tak też się dzieje. Jest szalony w swoim apostolstwie. Głosi wszędzie gdzie się znajduje. Idzie do różnych miast, głosi i pisze swoje listy nawet w więzieniu. Sam mówi, że: I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa Flp 3, 8. Dlatego właśnie nazywany jest Apostołem Narodów, w swoich listach Apostoł tłumaczy, że tak samo jak pozostałych 12 Apostołów zasługuje na to miano, by nazywano go Apostołem.

Święty Paweł urzeka mnie swoją odwagą, porzuceniem wszystkiego dla Chrystusa, głoszeniem Zbawienia na przekór wszystkiemu. 25 stycznia obchodzimy w Kościele Nawrócenie św. Pawła. Było to tak ważne wydarzenie, że Kościół umieścił go w swoim liturgicznym wspomnieniu w roku.

Dlaczego Paweł się nawrócił, co takiego się stało? Odpowiedź jest prosta. Spotkał Chrystusa, uwierzył w Niego, a zmiana życia była tylko konsekwencją tego. Z jego listów wynika jasno, że był zakochany w Jezusie do szaleństwa. Bo tylko tak kochający człowiek potrafi poświęcić wszystko za to w co wierzy. W filmie Paweł Apostoł Chrystusa widzimy dzieje Pawła od Jego powołania aż po ścięcie. Piękny film pokazujący nam kim był św. Paweł oraz św. Łukasz, który spisuje jego dzieje (możemy o nich przeczytać w Dziejach Apostolskich).

Co to znaczy nawrócić się? Jak spotkać Chrystusa? Gdy chcemy się z kimś spotkać przychodzimy, dzwonimy, piszemy, wołamy… to chyba najprostszy sposób, żeby spotkać Chrystusa. Modlić się, wołać do Niego, prosić Go, mówić do Niego. Możemy Go spotkać także z Biblii, sięgając po Nią, czytając, rozważając. Spotykamy Go w Eucharystii. Ale nade wszystko trzeba chcieć się z Nim spotkać. Być jak dziecko. Wszyscy wiemy co robi dziecko gdy czegoś bardzo chce. Czemu my nie potrafimy tak bardzo „krzyczeć” do Boga? Gdy spotkamy Chrystusa (jest bardziej niż pewne, że nie spotkamy Chrystusa jak Paweł, nie oślepi nas światłość i nie usłyszymy Jego głosu) musimy nieustannie Go poznawać, bardziej każdego dnia zakochiwać się w Nim.

Św. Paweł dla mnie osobiście jest wyjątkowym świętym. Uczy wręcz szalonego pójścia za Chrystusem. Jednak jak wielkie były tego owoce. Jego słowa a później Listy nie tylko w I wieku były wzmocnieniem i kierunkiem dla wierzących ale są i dla nas, żyjących dziś. Trzeba nam często wracać do słów tego świętego, są one wskazówką jak osiągnąć niebo ale i poznać lepiej Chrystusa.

Jakże wspaniały jest Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa, naszego Pana, będący źródłem miłości i zachęty! To On w każdej trudnej sytuacji dodaje nam otuchy, abyśmy i my mogli dodawać otuchy tym, którzy znajdują się w jakimś trudnym położeniu. Im więcej cierpimy dla Chrystusa, tym większego doznajemy od Niego pokrzepienia. Przykrości, które nas spotykają, służą waszej zachęcie i zbawieniu. A pocieszenie, którego doznajemy, jest zachętą również dla was, abyście wytrwale znosili cierpienia, podobnie jak my. 7W pełni ufamy wam, bo wiemy, że doświadczacie tych samych cierpień i doznajecie tej samej pociechy, co my. 2 Kor, 1, 3-7

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: