Kolejny rok i kolejny Wielki Post

W życiu mamy tylko dwie opcje. Możemy nad sobą pracować i stawać się lepszymi – lub nie. To bardzo proste. Zwłaszcza to pierwsze działa natychmiastowo. Nie rób nic – efekt poczujesz od razu.

Tak, musimy się nieustannie nawracać i pracować nad sobą.

W sumie nic konkretnego wielu z nas nadal nie zrobiło.

Ale uważamy, że nad sobą pracujemy!

Brak działania nie jest działaniem.

Jeśli więc czas Wielkiego Postu przeżywasz tak samo jak resztę roku i nie wprowadzasz niczego więcej, co mogłoby Cię zmienić – to słabo go przeżywasz.

Wyrzeczenia i trudności stanowią drogę do tego, by się uwznioślić. Stać się lepszym człowiekiem, lepszym chrześcijaninem, lepszym dzieckiem Bożym.

Nie oszukuj się. Bez pracy nad sobą, podejmowania wysiłku, nie będziesz w stanie przekroczyć pewnych granic. Nadal będziesz tym, kim jesteś. Czy uważasz, że teraz jesteś już taki, jak wymarzył sobie Bóg? Czy zadowalasz sam siebie? Mówisz sobie: jestem spoko, nie muszę już nic zmieniać, tak mogę przeżyć resztę życia, nic więcej nie chcę?

Każdemu z nas dano potencjał, który jest naszym zadaniem. Mamy się rozwijać. Każdy ma zakopane w sobie talenty, które mamy pomnożyć. Czy pamiętasz tę przypowieść? Bądź godzien tego, co Ci dano! Wielki Post jest czasem przyznania samemu sobie, że nie wszystko jeszcze osiągnąłem. Mam jeszcze długą drogę zarówno jako człowiek, jak i wierzący. I wiele talentów, umiejętności do rozwinięcia, a słabości do pokonania.

Brak działania nie jest działaniem. I nic z tego nie będzie. Tak więc pierwsza opcja ma gwarantowany efekt – niczego nie będzie.

To jaka jest ta druga?

Wszystko się zrobi, co się robi, byle się robiło.

Tak. Jedynym sposobem na zrobienie czegoś jest tego robienie!

Wielki Post jest czasem pokuty i wyrzeczeń. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego jest to wręcz nasz obowiązek. Nie mów więc: próbuję się zmienić. Przestań próbować. Zamiast tego zrób to! Módl się więcej, odmów sobie czegoś. Każda decyzja, jaką podejmujesz – nawet ta najmniejsza – kształtuje Ciebie jako osobę. Każda odmowa tego, co sprawiłoby Ci przyjemność i każdy wysiłek, który podejmiesz na rzecz siebie, bliźniego i Boga – stanowią małe cegiełki, z których się składasz. To, czy dziś podejmiesz się małego wysiłku, czy dużego – a może wcale? – zaprocentuje w przyszłości.

Życie ma to do siebie, że częstuje nas konsekwencjami naszych zachowań. Cokolwiek zrobisz, będzie miało konsekwencje. Czegokolwiek nie zrobisz – także.

Nie unikniesz tego. Możesz się tylko oszukiwać i mówić sobie, że przecież się starasz…

Masz wybór.


Obecna sytuacja duszpasterstwa w Polsce i na świecie staje się rozpaczliwa. Dlatego gorąco pragniemy Waszej modlitwy! Potrzebują jej nie tylko kapłani, ale i sami wierni, którzy także przeżywają ciężkie chwile. Omadlajmy swoich pasterzy i siebie nawzajem – stójmy na straży naszego Kościoła.

Przez cały okres Wielkiego Postu będziemy szczególną modlitwą otaczać kapłanów suspendowanych. W Księdze Adoptowanych Kapłanów mamy ich dokładnie 42. Każdego dnia (od Środy Popielcowej do wielkiego wtorku) będziemy omadlać jednego słowami stworzonej przez nas modlitwy:

Boże Ojcze, który jesteś wierny i od którego pochodzi wszelka wierność. Dziękuję Ci za życie i powołanie księdza (imię), za każdego człowieka, który przyjął sakramenty przez jego posługę. Proszę Cię w imię Jezusa Chrystusa, daj Ducha Świętego temu kapłanowi, odnów jego życie i powołanie. Dopomóż mu w powrocie do wspólnoty Kościoła, aby jego namaszczone dłonie mogły nieść wszystkim ludziom przebaczenie i Twoją miłość. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Zachęcamy Was do szczególnej modlitwy za suspendowanych oraz otoczenia ich Waszą troską i uwagą. Wielki Post jest czasem oczyszczenia i szczególnych aktów miłości. Potrzeba wielkiego serca, by pod swoje modlitewne skrzydła przygarnąć tych, którzy często nie życzą sobie już od nas modlitwy. Jednak to wciąż nasi bracia, których Bóg powierzył naszej opiece. Prosimy o Wasz okruszek modlitwy w ich intencji:

Tutaj znajduje się link do formularza zgłoszeniowego.

podziękowania dla Darka Puzyrkiewicza za inspirację

 

Reklamy
This entry was posted by Sandra Kwiecień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: