Wielka tajemnica wiary

Czas ma to do siebie, że mija. Niebawem zakończymy rok 2019, jednak już teraz stoi przed nami nowy rok kościelny. Niedziela Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. Tym samym, w niedzielę, 1 grudnia, rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. W Kościele mamy różne okresy. Rok liturgiczny rozpoczynamy Adwentem, po którym jak wiemy obchodzimy Boże Narodzenie, następnie okres zwykły itd.

W pierwszą Niedzielę Adwentu, Kościół w Polsce rozpocznie realizację trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Pierwszy rok programu realizowany będzie pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Hasło drugiego roku pracy brzmieć będzie „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, a trzeciego – „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Eucharystia, jak wiemy, została ustanowiona przez samego Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy podawał uczniom chleb i wino i nakazał czynić to na Swoją pamiątkę. I tak też się dzieje. Wiemy, że już pierwszy Kościół (na co wskazują Dzieje Apostolskie) gromadził się na łamaniu chleba, czyli na Eucharystii. Kościół pozostał wierny poleceniu Chrystusa i na Jego pamiątkę każdego dnia na tysiącach ołtarzy świata kapłani sprowadzają Boga z nieba na ołtarz. I nie jest to ważne, jaki ksiądz to czyni. Ważne, że tylko na głos kapłana Bóg przychodzi i daje się nam pod postacią chleba. Co daje nam Komunia Święta? To nie jest tylko zwykły kawałek białego chleba. Oczami wiary widzimy coś znacznie więcej. To Eucharystia daje nam życie duchowe, podtrzymuje w czynieniu dobra, w opieraniu się pokusom i gładzi grzech lekki.

Komunia nie jest dla świętych, a dla tych, którzy chcą stać się święci. Leki podaje się chorym, jak słabym daje się jeść. (św. Jan Bosko)

Jak traktujemy Eucharystię?

Wielkim nieszczęściem jest zaniedbywanie tego Bożego posiłku na pustyni życia. To tak, jakby ktoś umierał z gło­du obok suto zastawionego stołu. (św. Jan Maria Vianney)

Często chodzimy na niedzielną Mszę Świętą z obowiązku, często też nie dbamy o to, by być w stanie łaski uświęcającej. Zapominamy, że to kawałek nieba na ziemi, że Eucharystia to coś więcej. Hasło nowego roku liturgicznego ma przypomnieć nam o wartości Mszy Świętej. Raz jeszcze spróbujmy wrócić do początku Eucharystii, do jej sensu, do tego co ona oznacza i gdzie kieruje nasze myśli. A Msza ma zawsze kierować nasze myśli w kierunku nieba.

W tym roku liturgicznym będzie nam towarzyszyła myśl: Eucharystia daje życie. Co to dla nas oznacza? Czy naprawdę Msza Święta pomaga nam w życiu? Czy odczuwamy jej skutki na co dzień? A czy w ogóle chodzimy na Msze Świętą? Czy dbamy o to cotygodniowe spotkanie z Bogiem?

Przyjmujcie zawsze jak najczęściej Ciało Chrystusa i Jego Krew, a przezwyciężycie wszelkie trudności w drodze; dojdziecie w końcu na górę Boga, do owego niebieskiego Jeruzalem, gdzie będziecie oglądać twarzą w twarz Tego, którego teraz domyślacie się pod postacią chleba i wina. (św. Karol Boromeusz)

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: