Na początku było Słowo…

Co było na początku? Biblia mówi nam jasno – Słowo. Istniało Ono od zawsze i jak podpowiada nam Biblia, Ono było u Boga i było Bogiem. W zależności od tego, jakie wydanie Pisma Świętego weźmiemy do ręki, dowiemy się, że Słowo to jest utożsamiane z Jezusem; inny przekład mówi nam, że Słowo jest Kimś kto Stwarza. Jakiegokolwiek jednak tłumaczenia nie wzięlibyśmy do ręki, zawsze chodzi o Boga. Początek Ewangelii św. Jana jest napisany bardzo poetycko, dlatego czasem trudno nam jest to zrozumieć.

Po pierwszych wersach mówiących, że Słowo było odwiecznie i że jest światłością rozpraszającą wszelkie ciemności, Pismo daje nam świadectwo o Janie. Jan sam nie był światłością, ale o Niej świadczył i przygotowywał Jej drogi. Następnie Słowo mówi o przyjściu Jezusa na ziemię. Słowo przyszło do swoich, a swoi Go nie przyjęli. Wiemy doskonale, że Jezus przez większość nie był mile przyjmowany, raczej chciano się Go pozbyć. Nie został przyjęty od początku, już od dnia swoich narodzin był niejako niechciany przez ludzi. Byli jednak i ci, którzy uwierzyli w Niego. Widzimy Apostołów czy kobiety, które były wierne Jezusowi do końca, aż po krzyż, a potem świadczyły o Jego zmartwychwstaniu. Dlatego też Biblia mówi dalej, że Słowo, które przyszło, stało się mocą dla tych, którzy uwierzyli i poszli za Nim. My dziś doznajemy łaski chrztu świętego, zazwyczaj jako małe dzieci. Jest to narodzenie z Ducha – stajemy się Dziećmi Bożymi. Słowo daje moc. Wiara w Jezusa daje siłę – widzimy to w świadectwie Apostołów. Miłość do Jezusa zaprowadziła ich w większości aż do męczeńskiej śmierci. Umarli za Niego. Ale wiara dała im siłę, by przeżyć ból, cierpienie, wyśmianie… To wszystko nie było dla nich istotne. Mieli jasny cel i nadzieję życia wiecznego i to było dla nich najważniejsze – objawić chwałę Boga, iść, nauczać i głosić.

Prolog Ewangelii dnia dzisiejszego kończą słowa: Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Jezus przyniósł łaskę i prawdę. Stary Testament pokazuje nam inne prawo zwane potocznie „oko za oko”, Jezus przynosi nowe prawo i stawia nad całym prawem miłość. Jezus przyniósł nadzieję.

Można zapytać siebie o swoje słowa. To Biblijne Słowo utożsamiane z Bogiem jest światłością, daje światło, wskazuje drogę. A co z naszym słowem? Jak je wypowiadamy i jakie wypowiadamy słowa? Czy nasze słowa budują? Czy pomagają? Dodają nadziei? Słowa potrafią zabić, zranić ale potrafi też dodać nadziei, siły… Jakie są moje słowa?

Jezus przyszedł na świat, żeby dać nam nadzieję. Jego Słowo i to, co niesie ze sobą, jest wciąż aktualne. On – Jezus dodaje nam nadzieję na każdy dzień. Prolog Ewangelii wg św. Jana jest wciąż aktualny i dany raz na zawsze nigdy nie straci ważności. Prolog został wypełniony przez przyjście Jezusa na świat i wciąż się wypełnia. Czy przyjmujemy to Słowo, które przyszło? Chcemy z Nim żyć i iść przez życie? To nie jest łatwe, jednak nagroda jest wielka. Pamiętajmy, że na początku było Słowo, które wszystko stworzyło i przez Niego wszystko się dzieje, jest sprawcą wszystkiego, co dobre w naszym życiu.

Przez to, że Syn stał się człowiekiem, stał się normą dla człowieka jako człowiek. Ale ponieważ Jego ludzkie życie i ludzkie czyny nie są niczym innym, jak tylko ludzkim wyrazem życia boskiego, ludzkim wyrazem Boskiej Osoby Syna, dlatego przez Wcielenie sam Bóg stał się normą dla człowie­ka. Naśladowanie Boga, o którym już poganie marzyli, stało się konkretną możliwością i konkretnym obowiązkiem. Jeśli więc Ewangelia mówi nam o Słowie, że było u Boga, a potem, że Jednorodzony Syn jest na łonie Ojca i ten Syn całego swego dzieła odkupienia dokonał, pozostając w Ojcu, nie wychodząc na zewnątrz, to znaczy, że i człowiek usynowiony przez Boga, winien być w Bogu i nie wychodzić z Boga, idąc do dzieł swoich, ale czynić je wszystkie w Bogu. Dlatego Chrystus powie: trwajcie we Mnie – ks. Piotr Rosworowski

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: