Mąż niezwykłej cnoty

Żyć w cieniu. Wykonać ogromną pracę w dziele zbawienia i zniknąć, milczeć. Rzadko chyba tak myślimy o św. Józefie, jednak ten wielki święty jest pokornym sługą Jezusa mimo, że jest Jego ziemskim ojcem.

Wiemy, że św. Józef był cieślą. Pochodził z rodu Dawida, jednak nie posiadał majątku. Biblia niewiele mówi nam o tym świętym. Często nazywamy go milczącym świętym, z tego właśnie powodu, że na kartach Pisma Świętego nie mamy ani jedno zdania przez niego wypowiedzianego – nie powiedział nic. Jaki był? Doktorzy Kościoła wskazują nam, że był mężem o niezwykłej cnocie. Po zaślubinach z Maryją dzieją się w jego życiu niezwykłe rzeczy. W śnie objawia mu się Anioł Pański i każe wyzbyć się lęku, wziąć do siebie Maryję. Kolejny raz Anioł znów każe mu wziąć Maryję i uciekać do Egiptu i pozostać tam, aż do czasu gdy Herod nie umrze. I Józef tak robi, następnie wraca do Nazaretu i tam się osiedla razem z rodziną. Ostatni raz widzimy go na kartach Pisma Świętego, gdy Jezus gubi się rodzicom w świątyni podczas podróży do Jerozolimy.

Wyobraźmy sobie św. Józefa, który wie, że dziecko, które wychowuje jest Bogiem. Możemy podziwiać wiarę Józefa, bo pewnie trudno byłoby nam tak po prostu przyjąć taką nowinę, gdyby miało to wydarzyć się w naszym życiu. A Józef nie tylko przyjmuje tę całą sytuację, to jeszcze słucha wszystkich poleceń Anioła. Niezwykłe musiało być życie tego świętego. Jednak nie było ono łatwe, od początku wspólnego życia z Maryją uciekał, stawiany był w sytuacjach prób wiary, w niebezpieczeństwach musiał chronić Maryję i Jezusa – nie było to zapewne łatwe.

Nigdy nie dowiemy się co myślał św. Józef, jakie dylematy moralne i wewnętrzne przeżywał i jak sobie z nimi radził. Wiemy jedynie, że uwierzył Bogu ponad wszystko dzięki czemu dziś jest patronem wielu z nas.

Św. Józef patronuje bowiem wielu i może być dla nas wzorem. Dla wątpiących czy będących w trudnych sytuacjach życiowych wymagających ogromnej wiary; dla małżonków prosząc o niezwykłą miłość; dla mężów o miłość do żon, ochronę ich; szacunek dla ojców, by kochać dzieci ponad wszystko i uczyć ich pięknego życia tak jak Józef pomagał dorastać Jezusowi; dla rodzin, bo cała Święta Rodzina jest wzorem relacji między członkami rodziny; dla kapłanów i ojców duchowych jak prowadzić wiernych do Jezusa, jak pokazywać ludziom Boga; dla pysznych, bo św. Józef uczy pokory. Mógł wynosić się w Nazarecie tym, że jest ojcem Boga, że się nim opiekuje, że wie, że zna samego Zbawiciela, a tymczasem on pokornie przyjął brzmię ojcostwa na swoje ramiona i w ciszy uczy nas być ponad to co ludzkie, ponad wszystkie doniosłości i gratyfikacje związane ze służbą. W niezwykły sposób pokazuje co znaczy służyć innym. Św. Józef uczy miłości do Boga, ale i do innych, miłości czasem bardzo trudnej, nie do pojęcia. Uczy zgadzać się i przyjmować wolę Bożą mimo, że czasem wolelibyśmy minąć się z Bogiem i żyć inaczej. Ale uczy nas także wytrwałości, cichości. Uczy, że nie zawsze trzeba wielu słów. Jest dobrym patronem życia wewnętrznego, najbardziej intymnej relacji z Bogiem – modlitwy. Pokazuje nam jak należy wychowywać – patron wychowawców, nowych powołań, patron Kościoła, ubogich, uchodźców, patron internetu i dobrej śmierci.

Św. Józef uczy nas wielu rzeczy. Jest patronem spraw wszelkich i każdy człowiek znajdzie w nim oparcie, pomoc, wskazówki jak żyć. Niech Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny stanie się i naszym patronem. Niech ten cichy Oblubieniec będzie dla nas wzorem prostoty i miłości.

Jak wynika z tekstów ewangelicznych, prawną podstawą ojcostwa Józefa było małżeństwo z Maryją. Bóg wybrał Józefa na małżonka Maryi właśnie po to, by zapewnić Jezusowi ojcowską opiekę. Wynika stąd, że ojcostwo Józefa – więź, która łączy go najściślej z Chrystusem, szczytem wszelkiego wybrania i przeznaczenia – dokonuje się poprzez małżeństwo z Maryją, to znaczy przez rodzinę  – św.  Jan Paweł II

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: