Dar Jahwe

W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, któremu nadał imię Piotr, i brata jego, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Szymona z przydomkiem Gorliwy, Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą – Łk, 6, 12-16

Chrystus zmartwychwstał. Apostołowie przestraszeni spotykają żyjącego Jezusa. Czterdzieści dni później Pan w obecności Apostołów wstępuje do nieba. Jednak apostołów jest tylko jedenastu. Wiemy co stało się z Judaszem. Wyszedł z Ostatniej Wieczerzy, sprzedał Jezusa po czym odebrał sobie życie. Apostołów zostało jedenastu, po wniebowstąpieniu Piotr powiedział pozostałym: Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami,  począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania – Dz 1, 21-22. Tak też się stało. Jak czytamy dalej w Dziejach Apostolskich Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś,  by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą».  I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów – Dz 1, 23-26. Maciejowi udzielono władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Rzucanie losów nie było zdawaniem się na szczęście. Był to powszechny zabieg w tamtych czasach. Trzeba nam jednak zwrócić uwagę, że Piotr prosi o wybór Boga. To nie szczęście czy los ma zdecydować o kolejnym Apostole ale Duch Święty.

Maciej zajął miejsce Judasza. Kim był Maciej? Z tego co mówi nam Kościół był jednym z uczniów Chrystusa. Jego imię świadczy o żydowskim pochodzeniu nowego Apostoła. Maciej znaczy bowiem dar Jahwe. Maciej miał głosić Ewangelię w Judei, Etiopii, Kolchidzie. Miał ponieść męczeńska śmierć w Jerozolimie natomiast Klemens Aleksandryjski twierdzi, że Maciej umarł śmiercią naturalną ok. 50 roku. Relikwie św. Macieja miała odnaleźć św. Helena – matka Konstantyna Wielkiego.

Dlaczego 12 Apostołów? Dlaczego Judasz musiał zostać zastąpiony?

Dwunastka w Biblii symbolizuje pewną całość. Cyfra ta nie tylko oznaczała liczbę Apostołów już od Starego Testamentu – 12 pokoleń Izraela, 12 synów Jakuba, kobieta w Ewangelii 12 lat cierpiała na krwotok, po rozmnożeniu chleba zostało 12 koszów ułomków, w Apokalipsie miasto miało 12 bram, drzewo rodzące 12 owoców – przykładów można by mnożyć.

Święty Macieju Apostole przesławny, który dla Jezusa Chrystusa, głoszenia wiary i cnót chrześcijańskich przelałeś krew i oddałeś swe życie, uproś mi łaskę głębokiej wiary, miłości i wierności Jezusowi i Maryi. Pocieszaj mnie w utrapieniach, ratuj w niebezpieczeństwach i przyjdź mi z pomocą w chwilach prób i doświadczeń, a szczególnie w godzinie śmierci. Amen.

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: