Milczący święty

Zdjęcie ze strony: http://www.bardo.pl/

W Kościele mamy wielu świętych i błogosławionych. Można śmiało powiedzieć, że każdy z nich jest inny, jednak mają wspólny cel, coś, co ich łączy. Kochali Boga i osiągnęli to, do czego my jeszcze dążymy – niebo. Dziś chcemy przyjrzeć się św. Janowi Napomucenowi. Kapłanowi, który żył w XIV wieku w Czechach. Urodził się w 1348 roku w Pomuku koło Pragi. Pierwszą wzmiankę o tym świętym odnajdujemy w 1370 roku – Jan będąc klerykiem figurował jako notariusz czeskiej kurii biskupiej. W 1380 roku został kapłanem, przyjął święcenia kapłańskie w Pradze. Studiował w Pradze i Padwie, w 1387 roku powrócił do Pragi jako doktor prawa. Jego kapłańska kariera rozwijała się. Został kanonikiem w kolegiacie św. Idziego, potem  św. Piotra i Pawła w Wyszehradzie. Później został arcydiakonem i proboszczem w Zatoc.

Arcybiskup Pragi powołał Jana jako wikariusza generalnego. Był to dla niego ogromny zaszczyt, gdyż dawało mu to pozycję tuż po metropolicie w diecezji.  Ówczesny władca Czech znany był z niemoralnego zachowania oraz wielkiej niechęci do Stolicy Apostolskiej. Jak przekazują źródła, władca żywił szczególnie ogromną nienawiść do arcybiskupa Jana. Gdy powstał spór między władcą Wacławem IV Luksemburczykiem a arcybiskupem Pragi, Jan który był mediatorem, został uwięziony i poddany torturom, w których ponoć brał udział sam król.

50 lat później historyk austriacki podał do wiadomości, że Jan Nepomucen zginął broniąc tajemnicy spowiedzi. Ksiądz Jan był bowiem spowiednikiem królowej. Król chciał, by ks. Jan zdradził mu grzechy jego żony. Ksiądz Nepomucen, mimo zadawanego mu cierpienia, nie złamał tajemnicy spowiedzi. Po okrutnych torturach zrzucono jego ciało do rzeki Wełtawy. Legenda mówi, że przywiązano mu do szyi kamień młyński, który urwał się. Podobno rybacy zobaczyli na tafli rzeki gwiazdy, które wskazały im ciało świętego. Stąd też na obrazach jego głowa otoczona jest aureolą z gwiazd.

Po śmierci króla kult św. Jana zaczął się szerzyć. Już w XVII wieku zaczęto nazywać go błogosławionym i oddawać mu liturgiczną cześć. Został ogłoszony patronem Pragi i Czech. 19 marca 1729 roku papież Benedykt XII ogłosił go świętym. Jan Nepomucen jest patronem Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących oraz orędownikiem podczas spowiedzi. W Kościele wspominamy go 21 maja.

W Pradze na Moście Karola stoi figura św. Jana Nepomucena, która ma przypominać o tym świętym, a jednocześnie wskazuje miejsce gdzie wrzucono jego zwłoki.

Wszechmogący, wieczny Boże, przez Ciebie umocniony święty Jan Nepomucen aż do śmierci gorliwie bronił wolności Kościoła, spraw przez jego wstawiennictwo, abyśmy nieustraszenie walczyli w obronie sprawiedliwości i prawdy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

Magdalena Maraj

This entry was posted by Magdalena Maraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: