Biblijne symbole – liczba 33

Pismo Święte stanowi nieprzebrane wręcz bogactwo, które Bóg zechciał nam przekazać. Biblijni autorzy często stosowali różne symbole, by lepiej oddać głębszą tajemnicę Bożej miłości.

Jednym z takich symboli jest liczba 33.

Wiele osób wie, że w chwili ukrzyżowania Jezus miał 33 lata. Ciekawostkę stanowi jednak fakt, że 33 to tak naprawdę powszechna święta liczba w Piśmie Świętym. W całej Biblii liczba 33 pojawia się raz po raz przy okazji najgłębszych Bożych obietnic. Ale w przeciwieństwie do innych wyjątkowych liczb – symboli, znaczenie liczby 33 jest zwykle ukryte. Aby je znaleźć, trzeba mądrze szukać.

Liczba ta pojawia się przy obietnicach Boga dane patriarchom. Kiedy imię Noego jest użyte trzydziesty trzeci raz w Piśmie Świętym, wtedy Bóg zawiera z nim specjalne przymierze, że nigdy więcej nie zniszczy całego świata potopem. Po raz 33. imię Abrahama pojawia się w Biblii, kiedy Izaak, obiecane dziecko, rodzi się w wieku stu lat. Po raz 33. pojawia się imię Jakuba, gdy miał wizję drabiny prowadzącej do nieba.

Liczba 33 to w zasadzie dwie trójki. W języku hebrajskim liczba trzy symbolizuje litera gimel ג od rdzenia gamal גמל oznaczająca „rozdawać, dawać”. Termin gemilut hasidim – praktyka okazywania życzliwości innym – również pochodzi z tego korzenia. To jest właśnie istota kierująca Bożą obietnicą daną Noemu, Abrahamowi i Jakubowi – rozdawać Boże miłosierdzie.

This entry was posted by Sandra Kwiecień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: