Krzyż – na piersi nie wystarczy

Obchodząc dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego, warto skłonić się ku krótkiej refleksji.

Jan XXIII podczas swojego przemówienia w kościele św. Ignacego w Rzymie, skierowanego do sióstr zakonnych powiedział tak:

„Miło nam skierować waszą myśl na ten Krzyż, który potężnie uwydatnia się na wielkim fresku stropu, ożywiony fantazją i artyzmem pobożnego zakonnika jezuity Brata Pozzo. Szkicując glorię św. Ignacego, chciał on z głęboką intuicją uczcić także tryumf Krzyża, z którego rodzą się i nabierają sensu dzieje Świętych.

Krzyż ten uwydatnia się w całym swoim majestacie i z niezrównaną wymową przypomina wszystkim, że nie wystarcza nosić go na piersi lub mieć go przed oczyma, lecz że nade wszystko trzeba go wyrzeźbić w duchu i w sercu.

Niech Krzyż będzie pieczęcią waszego dziewictwa, źródłem waszej siły, natchnieniem waszych modlitw i sekretem waszego pokoju w kosztowaniu już tu na ziemi radości nieba, którego życie wasze tu na ziemi jest symbolem i upomnieniem. Wasze umiłowanie Krzyża sprawi, że z ofiary, którą złożyliście z samych siebie i z wszystkiego, co było wam drogie, będzie mogła rozlewać się wdzięczna woń w św. Kościele Bożym.

 

Dzisiejsze święto przypomina nam ogromne znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa. Uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju. Nosząc go, musimy być świadomi, że jest to także świadectwo naszej wiary, która ma być żywa i prawdziwa. Ironią, paradoksem i wielkim antyświadectwem było wydarzenie, gdy w akcji „Nie wstydzę się Jezusa” wzięła udział znana osoba, która później zachowała się publicznie w sposób głęboko niemoralny. Może i chcemy w ten sposób deklarować, by nie wstydzić się Jezusa, ale zróbmy wszystko, by On nie musiał wstydzić się… nas.

This entry was posted by Sandra Kwiecień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: