Jan Maria Vianney – patron

św. Jan Maria Vianney – patron proboszczów.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku, w ubogiej rodzinie wiejskiej, w Dardilly koło Lyonu, we Francji.   Był członkiem III zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226). W roku 1818 został skierowany do Ars, gdzie mieszkał przez 41 lat, aż do śmierci.Zasłynął jako duszpasterz i kaznodzieja, inną niezwykłą jego cechą było udzielanie spowiedzi. Jak podają biografowie, Proboszcz z Ars spowiadał niekiedy nawet szesnaście godzin bez przerwy. Według szacunkowych obliczeń, w ciągu całej posługi kapłańskiej wyspowiadał około miliona osób. Wiedział bowiem, że tylko w konfesjonale znajduje się odrodzenie człowieka do nowego życia w Bogu.   Starał się on budzić w penitentach pragnienie skruchy za zło, którego się dopuścili, a jednocześnie „podkreślał piękno Bożego przebaczenia”. Wielu ludzi, którzy go poznali, po rozmowie z nim, po wysłuchaniu jego kazań doznawało nagłego olśnienia, odkrywając właściwy kierunek, by ratować Kościół we Francji.  Zmarł 4 sierpnia 1859 roku, wyczerpany trudami życia. Papież św. Pius X beatyfikował go w roku 1905, a do chwały świętych wyniósł go papież Pius XI w roku 1925.

Jego wspomnienie po reformie kalendarza z 1969 roku obchodzone jest 4 sierpnia (wcześniej 9 i 8 sierpnia).

W ikonografii Święty przedstawiany jest w stroju duchownym ze stułą na szyi, często w otoczeniu dzieci.

images

„Gdyby nie było sakramentu kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana wśród nas. Kto bowiem włożył Go do tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął wasze dusze do [społeczności] Kościoła, kiedyście się naro­dzili? Kapłan. Kto karmi je, by miały siłę do ziemskiego pielgrzymowania? Kapłan. A kiedy dusza popadnie w grzech śmiertelny, kto ją wskrzesi do życia? Kto przywróci jej spokój sumienia? Tylko kapłan. Nie znajdziecie żadnego dobra, które pochodzi od Boga, żeby za nim nie stał kapłan…. Po Bogu kapłan jest najważniejszy!… Kapłan nie jest jednak kapłanem sam dla siebie. Sam sobie nie może udzielić rozgrzeszenia. Nie może sam sobie udzielić żadnego sakramentu. Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was” (Alfred Monnin, Zapiski z Ars, Warszawa 2009, s.117-123).

 

Reklamy
Komentarze
  1. Drogi Jubilacie z okazji 20-lecia Swiecen Kaplanskich ,zycze Ksieze Janie Pawle Obfitosci,zdrowia i Lask Bozych,aby Twoje serce bylo pelne kwiatow i Milosiernych dobrych uczynkow,aby sluzylo ludziom i Bogu coraz pelniej. aby Ksiedzu w tej pieknej Sluzbie Milosci mogl upodabniac sie do swojego Mistrza,abys stal sie dzieki Niemu bardziej i bardziej szczesliwy w dazeniu do Swietosci,abys w pelni realizowal Kaplanskie powolanie Szczesc Boze!

  2. Agnieszka pisze:

    proszę o modlitwę za wszystkich kapłanów, na nich spada jak lawina grzech, bo ludzie nie modla sie a beznich nie mamy mozliwości iść do spowiedzi, iść na mszę św

  3. Ania pisze:

    Dziś wspomnienie św. Jana Vianney , modlmy się za jego wstawiennictwem za kapłanów o codzienne odkrywanie na nowo swego powołania i trwanie w nim 🙂

  4. sanctus pisze:

    Św. Jan Vianney to fascynująca postać, podobnie jak niestety za mało znany w Kościele św. Wincenty de Paul.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s