ZASADY ADOPCJI

Duchowa Adopcja Kapłana polega na tym, że dana osoba zobowiązuje się do codziennej modlitwy za wybranego przez siebie kapłana. Dobór modlitwy jest w pełni dowolny. Każdy wybiera taką modlitwę jaka najbardziej mu odpowiada. Od początku działania akcji w sposób szczególny zachęcamy do następujących modlitw:

  • Różańca,
  • Koronki do Bożego Miłosierdzia,
  • Do uczestnictwa we Mszy Świętej z intencją wstawiennictwa za danego kapłana bądź kapłanów.

Gorąco wierzymy, że nasze modlitwy przyczynią się do wzrostu wiary kapłanów oraz  rozpalania charyzmatu ich powołania, przez co staną się lepszymi głosicielami Słowa Bożego i szafarzami Sakramentów.

Adopcja może być terminowa lub stała. Terminowa musi mieć konkretnie określoną datę zakończenia, a trwać może np: tydzień, miesiąc, rok, kilka lat.  Zaś stała adopcja trwa do końca życia osoby adoptującej.

Adopcja podejmowana na okres stały to bardzo trudne wyzwanie. Nie będziemy Cię oszukiwać – często nie będzie Ci się chciało. Wielokrotnie napotkasz trudności, zniechęcenie, czekać Cię będzie walka duchowa, a w niektórych przypadkach oziębłość ze strony kapłana. Modlitwa to rzeczywistość dynamiczna. Będziesz się ścierać z samym sobą i swoimi słabościami, a także z “tymi”, którym nie jest ona na rękę. Dlatego na początek zachęcamy do tego, by zacząć od adopcji terminowej – tak, aby sprawdzić swoje możliwości. Terminową adopcję można przedłużyć w dowolnym momencie jej trwania.

Lata doświadczeń w prowadzeniu akcji pokazały nam, że najwięcej rezygnacji z adopcji stałych następuje w okresie od 2 do 5 lat od momentu podjęcia się takiego zobowiązania. Ilość ta jest zatrważająca. Warto pamiętać o tym, że decyzja o adopcji to pewna obietnica dana konkretnemu kapłanowi. Każdy chrześcijanin wie, że niedotrzymanie danego słowa wiąże się z odpowiedzialnością moralną. Jako osoby wierzące mamy obowiązek modlić się codziennie. Jeśli nie możemy porwać się na odmówienie różańca czy koronki, to sama prośba o błogosławieństwo, czy wypowiedziany akt strzelisty stanowi już wstawiennictwo za kapłanem. Wielu jednak zapomina, o tym by dodać ich do swojej codziennej rozmowy z Bogiem. Ten drobny gest na przestrzeni lat staje się dla nich ciężarem. Różne czynniki, czasami też osobiste, sprawiają, że decydują się oni po latach na rezygnację. Zwłaszcza, gdy kontakt się urywa, ulegają złudzeniu, że nie ma to sensu. A nie jest to prawda. Żyjemy w czasach, gdy mamy wiele wymówek, by odstąpić od modlitwy. Jednak dla braku modlitwy nie ma wyjaśnienia. To nasz codzienny obowiązek. To właśnie nasz kontakt z Miłością definiuje naszą wiarę. Nie ma modlitwy – nie ma wiary. Dodanie intencji modlitwy za inne osoby, w tym za kapłanów, jest wielkim gestem dobroci i miłości. Wyzwala nas to z egoizmu, myślenia tylko o sobie. I choć jest to trudna ścieżka, a życie chrześcijanina to nieustanne wyzwanie, to z pewnością – warto podjąć ten wysiłek.
W sytuacji, gdy z pewnych względów nie będzie możliwości kontynuowania adopcji, prosimy by postępować odpowiedzialnie i od razu nam o tym napisać. Dzięki temu ktoś inny będzie mógł objąć modlitwą danego kapłana.

Każdy kapłan, który został objęty modlitwą, otrzyma od nas powiadomienie o takim zobowiązaniu. Może być ono anonimowe, albo zawierać Twoje dane. Jedynym warunkiem by kapłan otrzymał taką informację jest udostępnienie nam jego adresu e-mail. W przypadku adopcji stałej, poza powiadomieniem wysyłanym poprzez pocztę elektroniczną, adoptowany kapłan otrzymuję Kartę Adopcyjną, którą przesyłamy w postaci tradycyjnego listu.

%d blogerów lubi to: